Cílem projektu je podpora kontaktu dětí z pěti dětských domovů s jejich biologickou rodinou.
Do projektu je zapojeno pět dětských domovů:
- DDŠ Býchory
- DD Holice
- DD Mladá Boleslav
- DD Nymburk
- DD Potštejn
Kontakt dětí umístěných v dětských domovech s jejich biologickou rodinou vnímáme jako klíčový při budování sebehodnoty a identity dítěte v náhradní péči. Spolek Otevřená budoucnost spolupracuje s klíčovými pracovníky přímo v dětských domovech.
Klíčoví pracovníci:
- aktivně vyhledávají a koordinují kontakty dětí s biologickou rodinou (fyzické návštěvy, telefonáty, písemná komunikace apod.),
- asistují při návštěvách rodinných příslušníků v dětských domovech nebo doprovázejí děti na návštěvy za rodiči do VTOS a doléčovacího centra,
- pomáhají s organizací prázdninových a víkendových pobytů dětí v rodinách,
- podporují rodiče v jejich rodičovských kompetencích,
- podporují děti v bezpečném kontaktu s biologickou rodinou,
- organizují a účastní se akcí pro rodinné příslušníky dětí – např. dny otevřených dveří, zahradní slavnosti, koncerty, společné dílny, společné vaření a pečení apod.
Seminář a metodika
Součástí projektu je také odborný seminář „Podpora vztahu dítěte v náhradní péči s biologickou rodinou“, který nabízíme pracovníkům dětských domovů a dalším odborníkům z praxe. Seminář nabízí konkrétní nástroje, sdílení zkušeností i tipy pro otevřenou a citlivou diskusi.
K semináři jsme připravili také metodiku, která je volně ke stažení:
📄 [Podpora vztahu dítěte v dětském domově s jeho rodinou]
Naším cílem je vytvářet mosty.
Mosty mezi dítětem a jeho rodinou. Mosty, které podporují důvěru, porozumění a možnost návratu do přirozeného prostředí, pokud je to jen trochu možné.
Každé dítě si zaslouží znát svůj příběh a cítit, že někam patří.
